|
Думи мої, думи мої... Вони не дають спокою, бо виховання має бути значно кращим, ніж є сьогодні. І козацькі виховні традиції, які історично виникали з кращого виховного досвіду рідного народу, дуже потрібні для лицарського - гарту підростаючих поколінь.
На мою думку, козацька педагогіка - це справді народна, національна педагогіка українців, яка починалася з самого "пуп'янка".
Як виховували дітей наші діди і прадіди? Від самого народження дитині прищеплювалися почуття гідності, любові до рідної землі, повага до батьків, лагідне і розумне, чуйне і доброзичливе ставлення до людей. |
В народі здавна виділяли два головні етапи виховання дітей. Перший етап - це виховання в сім'ї, родині. Це - материнська і батьківська школа. За народною традицією, мати пробуджує і виховує в дитини лагідність, доброту, духовність. Батько - це втілення сили, справедливості. Для дитини батько - це насамперед високий взірець правди і справедливості, гідності і честі, лицарськості. Батько для дитини - це сила волі і сила духу, це стійкий і незламний характер.
Наші предки дітей привчали до всього доброго, красивого, високоморального поступово, в міру їх зростання, враховуючи вік і можливості. Мати і батько дитині все пояснювали і показували. І в жодному разі не діяли примусом.
Народна мудрість твердить: діти дуже спостережливі і кмітливі. Не дай, Боже, неможна дітям говорити неправду, не можна брехати. Фальш, обман вони відчувають миттєво. Якщо раз збрехав дітям - ти залишився в їхньому уявленні брехуном, як би ти не намагався потім виправдатися. Ніколи не можна обманювати дітей, навіть із так званою "доброю" метою. Діти вам цього не простять.
Тому вихованням мають займатися люди високодуховні і розумні, які люблять дітей і глибоко їх пізнають. Виховання - це дар Божий, а він не всім дасться. І вища освіта не допоможе, якщо не розвивати в собі високе мистецтво виховання.
Другий етап у вихованні пов'язаний із самостійним життям кожного. Коли діти ідугь у люди, розлітаються, як пташки, в різні сторони. Діти, яких батьки добре вчили і виховували, впевнено підуть стежками своєї долі. Батьки їх навчили самовиховуватися. Такі діти - гордість своєї родини, свого краю, всієї України. Батьки, які недбало ставилися до виховання своїх дітей, потерпають від них, зазнають нерідко знущань, а інколи буває і гірше. Виникає питання: хто винен? Насамперед, звісно, батьки.
Ми, козаки, Богом покликані всіляко допомагати родині і школі виховувати дітей у лицарському дусі.
Козак Володимир САБАДАШ,
Козацький хутір с. Ясна Поляна Оріхівського р-ну Запорізької області
|