П`ятниця, 19.04.2024, 22:07
Приветствую Вас Гість | RSS
Главная | Каталог статей | Регистрация | Вход
Меню сайта
Категории каталога
українська мова та література [3]
наробки вчителів української мови та літератури
філософія та суспільно-гуманітарні дисципліни [56]
наробки вчителів історії
початкові класи [3] дошкільна освіта [24]
матеріали кафедри дошкільної освіти
теорія та методика виховання [29] дистанційне навчання [20]
НМЦ ДН ЗОІППО
реабілітація [8] педагогика та психологія післядипломної освіти [17]
іноземні мови [4]
наробки вчителів іноземних мов
математика [8]
наробки вчителів математики
інформатика [0]
наробки вчителів інформатики
фізика [2]
наробки вчителів фізики
хімія і біологія [5]
наробки вчителів хімії та біології
позашкільні заклади [6]
фізична культура та спорт [61]
матеріали кафедри фізичної культури та спорту
Ігроманія [16]
Віртуальний фестиваль [30]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
Статистика
ІМІДЖ
Главная » Статьи » Методична скарбничка » філософія та суспільно-гуманітарні дисципліни [ Добавить статью ]

Шкільна козацька держава

Велике диво природи люди­ни і суспільного життя - це національна самобутність і не­повторність. Це дар Бога, який є вічним і невичерпним джере­лом Любові, Творчості і Духов­ності. Як педагог, я давно пере­коналася, що козацька ідея є універсальною, системотворчою, домінантною потугою ук­раїнського національного духу. Одна з важливих граней її - це історична єдність рідної школи і козацької держави.

 

У нашій Яснополянській ЗОШ І-ІІІ ступенів Оріхівського райо­ну Запорізької області з 1 ве­ресня 1992 року діє шкільна ко­зацька держава. Вона пройнята змістом і духом козаччини -"серцевиною" частиною історії України, її живлющими духов­ними коренями. Козацькі героїко-патріотичні, моральні цінності спиняють духовне зу­божіння багатьох людей, виз­начають суспільно корисні цілі життя. Завдяки козацькій педа­гогіці діти п'ють живицю з чис­тої криниці народної мудрості.

Ось деякі краплини цієї муд­рості.

     1.Козак козаку - побратим, вони один одному допомагають у скрутну годину, в мить небез­пеки.

        2.Козак - щирий захисник культурно-історичної спадщи­ни України і навколишнього се­редовища.

        3.Для козака немає хороших чи поганих народів, є тільки друзі або вороги козацької сво­боди і української незалеж­ності.

        4.Він - лицар гідності, честі і звитяги, сили волі і сили духу.

Учні хочуть виростати козака­ми, в чому їм допомагає само­врядування. У школі працюють Велика козацька Рада, Рада старійшин, Січова школа і брат­ства. Учні створили свою ко­зацьку паланку імені Івана Сірка. З метою зміцнення ко­лективів класів у них діють братства імені Северина Нали­вайка, Івана Богуна, Марусі Чу-рай, Тараса Шевченка, Петра Сагайдачного та ін.

На Великій козацькій Раді ви­бирається кошовий отаман, звітують братства за свою робо­ту протягом року. Потім прово­дяться козацькі забави, змаган­ня, готується козацький куліш.

Рада старійшин - це педа­гогічний колектив на чолі з ди­ректором. Січова школа об'єднує хлопців-старшокласників при­знаного віку. У ній вони вивчають козацьку військову майстерність, поглиблюють свої знання про Збройні Сили України.

З метою розвитку здібнос­тей, талантів учнів у кожному братстві є товариства, в яких вони займаються улюбленими справами.

Товариство козачат об'єднує учнів молодших класів і їхніх на­ставників. Товариство суддів ­це учні, які стежать за по­ведінкою в класах. Є товариства осавулів (старост класів), фоль­клористів, знахарів (сантрійка), добротворців (тимурівців), ко­тигорошків (фізоргів). Кожне товариство складає програму дій і прагне сумлінно виконува­ти її. Кожен учитель надає постійну допомогу повному то­вариству в його діяльності, ви­конанні програми.

Органи козацького самовря­дування допомагають проводи­ти предметні олімпіади, КВК, тижні наук і мистецтв, гро­мадські огляди знань тощо.

Особливо цікаво проходить у школі Велика козацька Рада. Усі учні-козачата і козаки паланки шикуються на спортив­ному майданчику. У центрі піском висипається контур о. Хортиця, що створює уявлення про те, що Рада проходить на прославленому козацькому ос­трові.

Кошовий стоїть в центрі, три­маючи в руках іскристу булаву. Тут же - предмети козацької ат­рибутики і скарбниця (в формі красивої папки) добрих справ Паланки ім. Івана Сірка.

Шикуються братства у формі трикутника, щоб кожного брат­чика було видно. На чолі кожно­го братства - старший братчик. Біля нього з прапором братства стоїть хорунжий.

На раді проходить козацька перекличка, братства публічно звітують про роботу за рік. Потім відбуваються вибори но­вого кошового отамана. Рада завершується змаганнями, конкурсами, козацькими заба­вами і смачним козацьким кулішем.

Урочисто, на високому підне­сенні відзначаємо День Ук­раїнського козацтва - 14 жовт­ня, на Покрову. Наша Паланка імені Івана Сірка приймає в свої лави козачат-учнів 1 класу. Свято це дуже цікаво, дзвінко­голосе, барвисте. Всі педагоги, учні, козаки, батьки, інші гості вітають козачат. В руках кожно­го з них - Козацька Грамота про повноправність членів в Паланці ім. І. Сірка.

У нас дуже багато козацьких справ, видів діяльності, які роз­вивають мораль, інтелект і ду­ховність, виховують любов до України.

Так у нашому степовому ко­зацькому краю ми всією грома­дою школи, села, утверджуємо українські справи і дух, волю, яка "виростала, Дніпром умивалась, у голови гори слала, степом ук­ривалась" (Т. Шевченко).

Н. Безкоровайна,

вчитель української мови і літератури, вчитель-методист Яснополянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Оріхівського району Запорізької області.


 

Категория: філософія та суспільно-гуманітарні дисципліни | Добавил: imidg (08.09.2009) | Автор: Н. Безкоровайна вчитель-методист
Просмотров: 1453 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Copyright MyCorp © 2024