|
У народі кажуть із давніх-давен: козак-душа правдива. Це людина, котра смакує правду і не відступить від неї за будь-яких обставин. Совість без правди не може бути, а тому їх треба виховувати з найменших років.
Система виховання на засадах козацької педагогіки в Запорізькій загальноосвітній школі І-ІП ступенів № 76 має давні традиції. З перших років державної незалежності вчительський колектив прагнув суттєво оновити теорію і методику виховної роботи, зокрема через національні звичаї, ідеї і засоби українознавства. Наша школа була одна із першопрохідців з цих доленосних питань. Організували засідання клубу "Дебати", відзначили річниці визначних історичних подій з історії України, проводили свята з козацької слави. |
Важливо, що зміст навчальних предметів почали викладати в нерозривному зв'язку з історією, культурою і мистецтвом України. Наголошували на козацькій тематиці в літературі, музиці, живописі.
На Покрову 2007 року учні трьох класів школи були запрошені на презентацію діяльності Всеукраїнської дитячої громадської організації "Козаченьки". Звідтоді ми ще ширше залучаємо учнів до козацько-лицарських традицій. Провели прийом учнів до організації "Козаченьки". Провели урочисте дійство "Козацькому роду нема переводу". Учням школи дуже подобаються триколірні галстуки членів організації "Козаченьки".
Завдяки "Козаченькам" учні школи влітку 2008 року побували на
о. Хортиця в культурно-історичному комплексі "Запорізька
Січ", любувались козацьким 800- ; річним дубом, відвідали музей, історії козацтва.
Восени 2008 року наші учні брали участь в роботі Іі-го з'їзду Всеукраїнської дитячої громадської організації "Козаченьки" в Києві. Делегатами з'їзду були наші семикласники Богдан Бєлялов, Олексій Іваськевич, Олег Коваленко, Максим Кова-левський, Анатолій Матвієнко, Пилип Карчевськйй, Олександр Тішин. Вперше вихованці побачили велику кількість (450 делегатів з усієї України) здібних, творчо активних дітей. Збулася мрія бути причетними до важливих справ, спрямованих на зміцнення нашої держави.
А в жовтні 2008 року осіннє свято "Козаченьки, рівняйтесь на козаків!" зібрало учасників і багатьох гостей із шкіл району й міста. Були тут показові виступи вихованців Спасу та Школи джур.
У школі постійно проводяться заходи: інтегровані уроки з історії козацтва, захист проектів на козацьку тематику з історії, літератури, музики, трудового навчання, мандрівки козацькою абеткою (виховні години для учнів початкової школи), фестивалі та конкурси козацької пісні, екскурсії місцями козацької слави тощо.
Застосування в роботі з учнями ідей і засобів козацької педагогіки сприяє підвищенню тонусу життя, оптимізму, формуванню в учнів високих ідеалів, українського патріотизму, державотворчих якостей.
Людмила Клеха,
Директор ЗНЗ № 76 м. Запоріжжя.
|