Тема:
Диференціація звуків та букв Б - П.
Мета: Навчати диференціювати
звуки та букви Б – П в усній та письмовій мові. Вдосконалення фонемних
процесів, навиків звуко-буквенного аналізу і синтезу; розвиток уваги, пам'яті, зорового сприйняття; уточнення і активізація словника.
Обладнання: Дзеркала для
кожної дитини, індивідуальні зошити, картинки, в назві яких є звуки Б-П,
картки з буквами Б-П .
Хід уроку.
І. Організаційний момент. Повторення.
ІІ. Основна частина
1. Розвиток зорового сприйняття.
-Подивіться, які букви ви бачите на табличці? (б
і п)
-Які звуки вони позначають?
-
Візьміть дзеркала і вимовте ці звуки Б, П. Чім вони схожі? (Ці звуки приголосні, в роті існує
перешкода, губи стискаються і розтискаються, язик нерухомий, струмінь повітря — короткий, переривчастий.) Чим звуки
відрізняються? (П — глухий звук, Б — дзвінкий.)
2.Усний диктант.
Послухайте слова і визначіть який
звук чується у цьому слові Б чи П, піднявши картку з відповідною буквою.
Борода,
пенал, булка, береза, парус, посуд, гриби, робота, шпага, рапорт, корабель.
3. Диференціація звуків [б], [п] на рівні складів.
а) Прочитайте склади. Порівняйте
звуки [б], [п] за артикуляцією і
звучанням. Порівняйте букви за графічним зображенням.
ба – па ба – па – ба апа – аба
бо – по по – бо – по апо – або
пи – би би – пи – би апи – аби
пе – бе пе – бе – пе апе – абе
б) У наступному завданні нам
необхідно замінити звук [п] на звук [б] в складах: Па, по, апо, упи, пу, пе, пих.
4. Диференціація звуків [б], [п] на рівні слів.
а) Списати , вставляючи пропущені
буки б або п.
Бара.ан, ш.ага, тур.ота, за.иска, .астух, .орода, до.омога, ви.адок,
ро.ота.
б) Від поданих слів
утворити нові слова, замінивши п на б. Запишіть їх.
Палка - … , прати - … , купи - … , пити - … , пилина - … , пар - … , порт -
… .
в) Від поданих слів
за допомогою префікса по- утворити нові
слова і записати їх.
Білити, балакати, читати, їсти, гуляти, рубати.
5. Фізкультхвилинка
БІЛОЧКИ
Лапки в боки, вушка вгору, — руки на
поясі
Скачуть білочки по
бору. — стрибки
Кожний ранок на галяві
- зупинились
Спритно роблять вільні вправи
- довільні вправи
Притомилися звірята - слідом за логопедом
І пішли відпочивати
- сідають на місця
6.
Диференціація звуків [б], [п] на рівні речень.
а)
Прочитати речення. Спишіть, вставляючи пропущені букви п або б . Підкресліть
букву п – синім, а букву б – червоним олівцем.
1.
Хлі. усьому голова!
Раніше хлі. здо.ували
у дуже важкій .раці.
2. .ролітав дрі.ний
сніжок і осідав
.ілими ку.ками між
грудками. 3. Хто завжди
про .оле д.ає, -
.аляниці білі має.
4. С.ортсмени скрізь
і завжди вшановували
.оротьбу.
7. Складіть
речення з поданих слів і запишіть його. Букву п обвести червоним кружечком, а б
–зеленим трикутником.
Виставці, на, побачили, багато, художній, діти,
картин, цікавих.
8. Вивчити
скоромовки.
Павло і Пилипко
Поливали липки.
Виросли липки
У Павла і Пилипка.
Бабин біб розцвів у дощ.
Буде бабі біб у борщ.
III.
Підсумок
уроку.
-
Які звуки та букви ми
сьогодні розглядали на уроці?
-
З якими новими словами ви
сьогодні ознайомились?
-
Які завдання ми
виконували на уроці?
|